
TURUN ASUKASBUDJETTI – LUONTO LÄHEMMÄS ARKEA
Kaupallinen yhteistyö: Turun kaupunki
Jos asut Turussa – niin nyt kannattaa istua alas ja lukea tämä! Nimittäin me turkulaiset saadaan itse ehdottaa ja äänestää minne me halutaan käyttää kolme miljoonaa euroa! Kyseessä on Turun asukasbudjetti, jossa asukkaat otetaan mukaan yhteisiä verovaroja koskevaan keskusteluun, suunnitteluun ja päätöksentekoon. Turkulaiset pääsevät ehdottamaan, kehittämään ja äänestämään, miten rahat käytettään. Eli jos sulla on joku hyvä idea – niin nyt kannattaa ehdottaa!
Ehdota-vaihe auki 1.12.2025-1.2.2026. Toukokuussa 2026 äänestetään toteutuksista.

Mun oma ehdotus on, että asennettaisiin lisää lintujen pesäpönttöjä ja hyönteishotelleja Turun puistoihin, viheralueille ja muille sopiville kaupunkialueille. Mun mielestä olisi todella tärkeää tukea kaupunkiluonnon eläimiä ja tuoda luonto näkyväksi osaksi kaupunkilaisten arkea. Pönttöjen ja hyönteishotellien yhteyteen voisi vielä lisätä lyhyet opastetekstit, jotka kertovat alueen eläimistä ja siitä, miten asukkaat voivat omalla toiminnallaan tukea luonnon monimuotoisuutta.
Kurkkaa tästä minun videoesittely: Luonto lähemmäs arkea – linnunpönttöjä ja hyönteishotelleja kaupunkiin 🐦

🎯 Ketä tämä hyödyttää:
– Kaupunkiluonnon eläimiä (linnut, pölyttäjät, pieneläimet)
– Lapsia, perheitä ja kouluja (oppiminen ja luontosuhde)
– Kaikkia kaupunkilaisia lisäämällä viihtyisyyttä ja luonnon läsnäoloa

🌿 Hyödyt kaupungille:
– Tukee luonnon monimuotoisuutta ja pölyttäjien elinolosuhteita
– Lisää asukkaiden ympäristötietoisuutta
– On edullinen ja helposti toteutettava
– Vahvistaa kaupunkiluonnon ja ihmisten välistä yhteyttä

🔧 Toteutustapa:
Toteutus voidaan tehdä kaupungin ja mahdollisten yhteistyökumppaneiden avulla. Pönttöjen ja hyönteishotellien määrät ja sijainnit määritellään asiantuntija-arvioiden perusteella, ja hanke voidaan toteuttaa pilottina tietyillä alueilla. Keskustassa on paljon lintuja ja pönttöjen tarve on suuri niin kesällä kuin talvellakin.

Jos tykkäät tästä mun ideasta niin voit käydä äänestämässä sitä tästä ja voit myös ehdottaa ihan omaa ideaa tai käydä äänestämässä muiden ehdotuksia. Ehdota-vaihe on auki 1.2.2026 saakka eli nyt hopihopi ideoimaan tai äänestämään 🤩
SEURAA DIISKUNEITI-BLOGIA:
LUE MYÖS:
RESEPTI: TÄYTETYT KURKKUVIIPALEET AVOKADO-LOHITÄYTTEELLÄ
Mulla löytyy aina kotoa kurkkua ja se on mun eniten käytetty kasvis – rakastan kurkkua! Nämä täytetyt kurkkuviipaleet sopivat täydellisesti leffailtojen herkuksi ja miksei myös juhlapöytäänkin. Teen näitä aina kun haluaa syödä ns. jotain terveellistä ja kevyttä, mutta silti hyvää 😊

Tämä resepti sopii gluteenittomaan-, ja vhh ruokavalioon. Reseptistä saa helposti maidottoman korvaamalla tuorejuuston esim. Oatlyn tai Violifen maidottomalla tuorejuustolla 😊

VALMISTUSAINEET
- Iso kurkku
- 1 syöntikypsä avokado
- 1 punasipuli
- Pieni paketti kylmäsavulohta
- Tuorejuustoa.

VALMISTUSOHJEET
- Pese ja kuivaa kurkku.
- Viipaloi kurkku siivuiksi.
- Levitä kurkkuviipaleiden päälle tuorejuustoa.
- Kuori ja pilko sipuli.
- Kuori ja leikkaa avokado
- Annostele kurkkujen päälle sipulia ja avokadoa (tuorejuusto pitää ne hyvin paikoillaan).
- Leikkaa kylmäsavulohi pieniksi siivuiksi ja asettele ne kurkkuviipaleiden päälle.

Nämä ovat niin hyviä ja täytteeksi voi laittaa oikeastaan mitä vaan haluaa – aiotko testata? 🥒
SEURAA DIISKUNEITI-BLOGIA:
LUE MYÖS:


0